Kukkumised põhjustavad igal aastal rohkem raskeid tööõnnetusi kui ükski teine, ning on üks kolmest suurimast surmapõhjustajast. Paljud õnnetused on põhjustatud ronimisvahendite kasutuseeskirjade või turvameetmete ignoreerimisest. Ühte või teist tüüpi ronimisvarustust kasutatakse väga paljudes töökohtades.

Tööõnnetuste põhjused, 2011-2015


«Kui suudaksime vähendada kas või ainult kukkumisega seotud tööõnnetuste osakaalu, väheneks raskete tööõnnetuste arv Eestis rohkem kui kolmandiku võrra,» tõdes tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Rein Reisberg.

Redeli kasutamise ohutusnimekiri aitab tagada, et kõik töötajad, kes ronimisvarustust kasutavad, minimeerivad oma kukkumis- ja vigastusohtu töökohas.

Kuigi ohutusnimekirja kontrollimine võtab aega vaid mõne hetke, võib see päästa sinu või su kolleegi elu.

Õige töövahendi valimine

Sa ei kasutaks ju haamrit ülesande jaoks, mis on mõeldud kruvikeerajale. Miks siis peaksid sa valima käesolevaks ülesandeks valet tüüpi redeli?

Õige redeli valimine võib ära hoida mitmeid probleeme, muutes kasutamise mugavamaks ning vähendades vigastusohtu. Erinevat tüüpi tööde jaoks on erinevad redelitüübid. Siinkohal nimetame mõned neist.

Platvormiga treppredelid:
Ratastega terasredel on suurepärane töövahend igasugustes ladudes. Kuna redel on hõlpsasti liigutatav, võib see leida kasutust liigutatava trepina. Käsipuudega disain lihtsustab kasutamist. Paljudel mudelitel on ülemine aste suurema platvormiga, mis aitab tõsta turvalisustaset esemete liigutamisel.


Treppredelid:
Igapäevasteks ja lihtsateks tööotsadeks võib treppredel pakkuda piisavalt lisakõrgust. Kuna mõni mudel küündib lausa 3,5 meetrini, saab treppredelit kasutada enamike igapäevatööde teostamiseks. Samuti saab redelile paigaldada mitmesuguseid aksessuaare, et lisada veelgi enam funktsionaalsust ja kasutusvõimalusi.


Pikendatavad najaredelid:
Kuni 12 meetri kõrgusele pääsemiseks saab kasutada pikendatavat najaredelit. Neid redeleid kasutatakse tavaliselt välitöödel, kus läheb vaja suuremat ulatust. Erinevate aksessuaaride ja õigete kasutusvõtetega võib pikendatav najaredel olla turvaline ja efektiivne töövahend igal kasutuskorral.


Fikseeritud redelid:
Seda tüüpi redeleid kasutatakse ühel kindlal eesmärgil ning need on kinnitatud ühte konkreetsesse kohta, tagamaks püsivat ligipääsu. Neid saab installeerida nii sise- kui väliskeskkonda. Fikseeritud redel on turvaline ja soodne viis tagada ligipääs tagavarausteni ning kohtadesse, kuhu muidu oleks raske pääseda.

Harkredelid:
Harkredel, teise sõnaga A-redel, koosneb kahest üksikredelist, mis on paigaldatud A-kujuliselt ning ühises tipupunktis sümmeetriliselt hingedega ühendatud. Harkredeli eeliseks on see, et seda saab asetada sobivamasse kohta kui najaredelit. Kui muidu tohib redelil korraga viibida vaid üks inimene, siis harkredelil võib olla üks inimene kummalgi poolel. Redel tuleb paigutada võimalikult töötamiskoha lähedale, et sellel töötamisel püsiks keha raskuskese redelipostide vahel.

Turvameetmete järgimine

Ehituses on vähenenud tasapinnal kukkumised, kuid samas kasvanud kõrgelt kukkumiste arv. 2015. aastal toimus märgatavalt rohkem kukkumisi tellingutelt ja redelitelt, eriti just A-redelitelt.

Suurem osa redeliga seotud õnnetustest juhtub kahel põhjusel: kas ei valita ülesandeks sobivat redelitüüpi või ei panda enne kasutamist tähele ohumärke. Lihtne inspektsioon enne kasutust võib ära hoida palju kahju, seega on see iga kord enne redelile astumist hädavajalik. Kindlusta, et iga osa redelist töötab ja on kahjustamata. Kui redeli ükskõik milline osa on kulunud või katki, ära kasuta seda redelit! Samuti vaata, kas redelil on kleeps õigete kasutusviisidega. Igal redelil peaks olema välja toodud maksimaalne kandevõime. Ära kunagi kasuta redelit, mille kandevõime on väiksem kui sinu ning sinu kasutatava varustuse kogumass.

Mida mitte teha: redeli kasutamise ohutusnimekiri

  • Ära kasuta redelit ebaühtlasel ega libedal pinnasel
  • Ära pane redelit muude esemete peale, et ulatuda kõrgemale (redel tohib olla vaid maapinnal või põrandal)
  • Ära püüa redelit liigutada samal ajal, kui see on kasutuses (redelil on inimene – kas keegi teine või sina ise)
  • Ära kasuta redelit õues, kui ilmaolud on ebasoosivad
  • Ära kasuta kahjustatud või katkist redelit
  • Ära kaota tähelepanu redelil ronides, sellel viibides või sellelt laskudes

ALLIKAD:
https://www.hseblog.com/reduce-risk-injuries-ladder-safety-checklist
https://tarbija24.postimees.ee/3922591/koige-sagedasemad-tooonnetused-oleks-holpsasti-arahoitavad

osale redelikoolitusel!