Selles postituses anname nõu, kuidas akende pesu kulusid vähendada ning saada teenusepakkujalt parima kvaliteediga tööd.

Enamasti üritatakse akende pesu saada võimalikult soodsalt, sest koormaks on juba niigi kasvavad küttekulud ja pidevalt tõusvad maksud. Samas nurisetakse tihti, et akende pesu ei olnud korralik, näiteks jäeti klaasi peale pritsmed, triibud või suuremgi mustus. Tavaliselt jääb vastutajaks elanike ees teenuse tellija (korteriühistu, haldur).

Siin on mõned nõuanded, kuidas leida ühtaegu nii soodsat kui ka kvaliteetset akende pesu teenust.

  1. Tunne oma pakkujat
    Kui tead akende pesu pakkujat, kellega oled rahul, jää tema juurde. Isegi siis, kui sel aastal on hinnad natuke tõusnud. Igal aastal siseneb turule kümneid uusi puhastusettevõtteid, mis üritavad klienti võita madalaima hinnaga. Kuigi teenus on soodne, ei oska keegi aimata töömeeste tegelikke oskusi akende puhastamisel. Teadmatusest või oskamatusest võib algaja teha rumala vea, mis läheb lõpuks kallimaks maksma kui esialgne hinnavõit. Pole harv juhus, kui rikutakse mõni aken või kukutatakse kellelegi pähe vett täis ämber. Lõppkokkuvõttes on seega ikkagi mõttekam tellida kogenud ja tuttav meeskond.
  2. Osta otse.
    Tihtilugu on kliendi ja töö teostaja vahel päris pikk ahel, mõnikord isegi kolm-neli lüli. Klient, haldur, puhastusettevõte 1, puhastusettevõte 2… Igaüks neist tahab oma osa saada. Kui iga vahendaja paneb hinnale 10% juurde, maksab korteriühistu 20-40% rohkem täpselt sama puhastustöö eest. Võimalusel telli akende pesu samalt ettevõttelt, mis päriselt aknaid pesema hakkab. Nii saad sama kvaliteedi soodsama hinna eest või professionaalsemad puhastajad sama hinna eest. Parim viis teada saada, kes lõpuks Sinu aknaid peseb, on lihtsalt küsida: „Kas pesete ise või tellite sisse?“, ning mainida, et kavatsed seda kontrollida. Samuti saab esitada lihtsaid kontrollküsimusi akende pesijatele:  „Kes on Teie ülemus?“, „Palun andke oma ülemuse number?“, „Mis on teie firma koduleht?“. Töötaja peaks oskama nendele küsimustele kohe vastata ja piisab vaid kehakeele jälgimisest, et aru saada, kas inimene luiskab või mitte.
  3. Kasuta alpiniste
    Akende välipesuks on kaks moodust: tõstuk või alpinistid. Alpinistlikul viisil ehk köite abil akna juurde laskumisel on omad eelised.

    • Kõrgus ei ole piirang ega tee tööd kallimaks. Tõstukite puhul on hind seda suurem, mida kõrgem on tõstuk.
    • Parem ligipääs. Tõstukiga ei saa minna haljasalale, sellele jäävad ette puud ja majanurgad. Kuna alpinistid ripuvad õhus, siis pole vahet, mis nende all maapinnal on.
    • Tänavaid ei pea sulgema. Tõstukid võtavad palju ruumi ning segavad liiklust. Keskklinnas peab selleks lausa tänava sulgemise loa taotlema ning maksma suuri summasid linnavalitsusele. Alpinistidega tänava sulgemise kulu ei ole.

    Üldiselt on alpinistide võimekus suuresti alahinnatud ja neid võiks palju rohkem kasutada.

    Sellest hoolimata on ka teatuid kohti, kus tõstukil on omad eelised. Mõnikord on kõige mõistlikum alpinistede ja tõstuki kombineeritud lahendus.

  4. Kontrolli tulemus üle kohe pärast pesu
    Kui aknad ilusti puhtaks pestud, on mõistlik anda elanikele umbes 24 tundi aega, et kontrollida, ega klaasidele mustust ei ole jäänud. Kui mõni elanik avastab oma akna olevat musta, siis see ei pruugi tähendada, et pesija tegi halba tööd. Meil on olnud juhtumeid, kus tuul oli nii tugev, et puhus mööda maja seina üles ja viis kukkuvad piisad hoopis ülemisele aknale. Teinekord on päike sellise nurga alt, kus kõiki vigu ei näe. Vahel põhjustab vihm akendele triipude teket. Kui vead on tuvastatud, saab pakkuja neid koheselt parandama tulla ja töö ei jää venima. Enne pretensioonide esitamist on soovitatav kontrollida, ega aken hoopis seestpoolt must ei ole. Vastasel juhul võib pakkuja „vale väljakutse“ eest arve esitada, kuna töö oli tegelikult korrektne.
  5. Pese aknad enne seest ja siis väljast
    Seestpoolt pesu on tavaliselt odavam teenus. Kui seest on puhas, siis on palju lihtsam tuvastada, kas väljast pesemisel tehti head tööd. Kui aga seest on pestud kehvasti ja klaasil on triibud, siis on õuest eriti raske pesemisvigu tuvastada.
  6. Osta mitme kodu peale professionaalne aknapesukomplekt
    See ei pruugi küll muuta välipesu soodsamaks, aga kindlasti tõstab elanike rahulolu, mis on ju tegelikult lõppeesmärk. Nimelt oleks mõistlik hankida korteriühistu peale üks professionaalne akende pesu komplekt, mida elanikud saaksid kasutada iseseisvaks pesuks. Nii saavad inimesed oma aknad seest pestud oluliselt kiiremini ja mugavamalt. Tarbeid soovitame osta Puhastusimpordist ( http://www.puhastusimport.ee) või Sanmalist (http://www.sanmal.ee/)
  7. Tea täpselt, mida tellid

Akende pesu tellimisel võib olla palju nüansse. Tea kõiki mõisteid, et saaksid täpselt soovitud teenuse. Nii hoiad ära segadused teemal “Kust siis ikkagi täpselt pesti?”.

    • Rõdudel asuvad aknad – korteri enda aknad, mis on vaatega rõdule. Nendele akendele pääseb elanik ise ligi.
    • Rõduklaasid – rõdule paigaldatud klaas, mis kaitseb rõdul olevaid inimesi ja asju ilmastiku eest. Tüüpiliselt on need klaasid kas eemaldatavad või kokku klapitavad.
    • Rõdu piirdeklaasid – kui rõdupiire on tehtud klaasist. Rõdupiire on mõeldud selleks, et inimene üle ääre ei kukuks – see ulatub maast ca puusakõrguseni. Klaas on tüüpiliselt paigaldatud raami sisse.

Telli akende pesu kohe!